רוני טוביה / צליל מכוון

הסיפורים מאחורי השירים והאומנים

"Tie a Yellow Ribbon Round the Ole Oak Tree"

 

כיצד הפך הסרט הצהוב למזוהה עם השבויים והחטופים

בשנת 1971 נסעו שישה נערים באוטובוס שעשה דרכו לכיוון העיירה בראונשוויק בארצות הברית. במהלך הנסיעה הם פגשו באסיר אשר השתחרר זה עתה מבית הכלא.

במהלך הנסיעה הארוכה הוא סיפר לנערים כי הוא נשוי. כאשר הוא נכנס לבית הכלא הוא שוחח עם אשתו מרתה. במהלך השיחה אמר לה שמבחינתו אם היא תחפוץ היא תוכל להתחיל חיים חדשים בלעדיו בזמן שהותו בכלא.

מרתה, לא כתבה לבעלה ולא ביקרה אותו במשך כל תקופת ריצוי עונשו.  אבל הוא הקפיד לשלוח לה מכתב אחת לשבועיים. בשלב הזה של הסיפור כל נוסעי האוטובוס הקשיבו בקשב רב לסיפורו של האסיר וכולם היו מרותקים.

לקראת שחרורו, כתב את המכתב האחרון אשר כלל את המילים הבאות:

"מרתה יקירתי, בחצר ביתנו ישנו  עץ אלון ענק ועתיק המוכר לכל. אם תרצי אותי בחזרה,  תלי בבקשה מטפחת צהובה על העץ. אם אראה את המטפחת ארד מהאוטובוס ואחזור הביתה, אבל אם לא אראה  מטפחת, פשוט אמשיך לי הלאה עם האוטובוס ולא אחזור לעולם".

הנערים אשר ישבו בסמוך לאסיר המשוחרר וכל נוסעי האוטובוס לא יכלו להמתין עד שהאוטובוס יגיע לאותה עיירה שכוחת אל , ויעצור בתחנה.

כאשר הגיעו לעיירה חיפשו כולם את עץ האלון העתיק ופרצו בתשואות כשראו לא פחות מ-100 מטפחות צהובות קשורות על ענפיו.

הסיפור התפרסם בעתון ניו-יורק פוסט בתאריך 14.10.1971 אבל המקור של קשירת הסרט הצהוב החל עוד קודם לכן.

במלחמת האזרחים האמריקאית נהגו נשות וארוסות של חיילי צבא האיחוד (הצפון) לקשור צעיף צהוב, מטפחת צהובה או סרט צהוב בשיער כסמל לנאמנותן וציפייתם לשוב אהובן מהקרבות. הצבע הצהוב היה הסמל של חיל הפרשים של צבא הצפון. בשנת 1949 הופק מערבון בשם: "היא ענדה סרט צהוב" שתרם לקיבוע המנהג.

בשנת 1973 הקליטו חברי להקת  "Tony Orlando and Dawn".  את השיר עם השם הארוך מאוד : "Tie A Yellow Ribbon Round The Old Oak Tree"

(תלי סרט צהוב סביב עץ האלון העתיק)

את השיר כתבו ארווין לוין וראסל בראן בתחילה הם הציעו את השיר לרינגו סטאר אך מנהליו סירבו בתוקף שהחיפושית יבצע את השיר. הם לא האמינו שיצליח.

לבסוף מי שביצע את השיר היו חברי להקת טוני אורלנדו, להם  כבר מספר להיטים לפני השיר כמו: "Knock Three Times" שנכתב בשנת 1971 השיר על הסרט הצהוב ביסס ללא ספק את מעמדה של הלהקה.  

השיר הפך להיות להיט עולמי במהלך אותה שנה והצליח להיות אחד המושמעים  בתחנות הרדיו בארץ. בעקבות ההשמעה המאסיבית של השיר ברדיו, ניסו לא מעט אנשים בקושי רב להצטרף לפזמון המורכב.

הסינגל הגיע לטופ 10 בעשר מדינות, בשמונה מהן עמד בראש המצעדים. הוא הגיע למקום הראשון במצעד ארה"ב ובריטניה במשך ארבעה שבועות באפריל 1973, למקום הראשון במצעד האוסטרלי במשך שבעה שבועות ממאי עד יולי 1973 ולמקום הראשון במצעד ניו זילנד במשך עשרה שבועות מיוני עד אוגוסט 1973. היה הסינגל הנמכר ביותר ב-1973 גם בארה"ב וגם בבריטניה.

יוסק`ה גריף על השיר

ב-21 במאי 1985 שוחרר יוסק`ה גריף במסגרת "עסקת ג`יבריל" מהשבי ביחד עם ניסים שלם והתייחס אף הוא לשיר של טוני אורלנדו.

בתקווה ובתפילה לחזרתם בשלום של כל החטופים השבויים וחיילי צה"ל.

 

 

 הכנס/י תגובה

כל הזכויות שמורות