רוני טוביה / צליל מכוון

הסיפורים מאחורי השירים והאומנים

"You Can Call Me Al"

 הסיפור מאחורי השיר שכתב פול סיימון

בתחילת שנות ה-80 הקריירה של פול סיימון הייתה בדעיכה. באותו שלב בחייו הייתה מאחוריו זוגיות מוזיקלית מוצלחת עם ארט גרפונקל שהסתיימה לה, קאמבק מתוקשר עם ארט, פרידה שנים קודם לכן מאשתו פגי הארפר והדבר היחידי שדרבן אותו באותם ימים היה הפרויקט "We Are the World" ("אנחנו העולם"), שנועד להשיג תרומות עבור הארגון "ארצות הברית למען אפריקה". באותם ימים פול סיימון החליט לשנות כיוון.

תוך כדי שהוא מפשפש בזיכרונותיו נזכר סיימון באירוע מתחילת שנות ה-70 כאשר היה בשיא תהילתו.

פול סיימון ואשתו פגי ערכו מסיבה בביתם והזמינו ידוענים רבים. בין המשתתפים במסיבה היה המלחין והמנצח הידוע סטנלי סילברמן. לאותה מסיבה הביא סילברמן את חברו הטוב הבמאי פייר בולז. סילברמן עשה היכרות קצרה בין בולז לבין הזוג המארח פול סיימון ופגי הארפר,

לאחר כמה שעות טובות של מוזיקה ואלכוהול כאשר הבימאי והמלחין בסיום המסיבה עושים את דרכם החוצה פנה הבימאי פייר בולז לפול סיימון ואמר " תודה לך אל, ובבקשה מסור את תודתי גם לבטי.." סיימון המשועשע ורעייתו הפכו במהלך השנים את אותה תקרית לבדיחה פנימית ותהו איך אותו בימאי מוכשר הצליח לשבש שני שמות במשפט אחד.

הזוג במשך שנים התייחסו זה אל זו כ"אל" ו"בטי".

יותר מעשור לאחר מכן החליט פול סיימון להשתמש בבדיחה הפנימית עבור השיר שכתב:

"You Can Call Me Al".

השיר מספר על  אדם שחווה משבר אמצע החיים ומטיל ספק בייעודו. סיימון שעבר תקופה קשה כאשר כתב את השיר, בדיוק התגרש באותה עת מאשתו השנייה קארי פישר שחקנית הקולנוע הידועה. הפופולריות שלו כאומן הייתה בשפל של כל הזמנים מאז שהחל ליצור. למזלו של פול סיימון חייו קיבלו תפנית מפתיעה ובלתי צפויה. ידידתו המוזיקאית היידי ברג העבירה לידיו קלטת עם מוזיקה דרום אפריקאית. מאותה מוזיקה נולד האלבום המוצלח של פול סיימון "גרייסלנד".

בשלושת הבתים של השיר מתייחס פול סיימון לסיפור חייו. בהתחלה בצורה קלילה ומבודחת על "אדם שהולך ברחוב" ותוהה מדוע חייו כל כך קשים באמצע החיים. (שימוש בקלישאה שפותחת לא מעט בדיחות "אדם נכנס לבר"). בהמשך בבית השני מבקש סיימון הזדמנות נוספת לשנות את חייו. ואז בבית השלישי והאחרון משקף פול סיימון את החוויה שלו בדרום אפריקה.

באותה שנה הוציא פול סיימון קליפ לשיר שבו משתתף השחקן הקומיקאי צ`אבי צ`ייס  הקליפ קליל פשוט והומוריסטי בו נראים השניים בתנועות שפתיים שרים את השיר ומנגנים בכלים שונים.

הקליפ העלה את מכירות השיר והאלבום והוא הפך לאלבום הנמכר ביותר של פול סיימון בקריירת הסולו שלו.

האלבום גרייסלנד מכר למעלה מ-16 מיליון עותקים ברחבי העולם ובשנת 1987 השיר : "You Can Call Me Al" זכה בפרס הגראמי .

 

 

 
הכנס/י תגובה

כל הזכויות שמורות